Ünlü Tarihçi Halil İnalcık Vefatı ve Balıkesir Günleri

26.07.2016

205 Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye Cumhuriyetiİ’nde tarih biliminin duayen ismi tarihçi Halil İnalcık, uzun süredir tedavi gördüğü Ankara Güven hastanesinde yaşamını yitirdi.

Ünlü Osmanlı tarihçisi Halil İnalcık 100 yaşında vefat etti. Türkiye’nin önde gelen Osmanlı tarihi uzmanı Prof. Halil İnalcık bir süredir Ankara Güven Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden, tarihçilerin “Şeyhü’l-Müverrihin (Tarihçilerin Şeyhi)” olarak adlandırdığı Prof. Dr. Halil İnalcık, Kırım göçmeni bir ailenin oğlu olarak Eylül 1916’da İstanbul’da dünyaya geldi, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin ilk öğrencileri arasında yer aldı.

Doktorasının ardından 1942-72 yılları arasında öğretim üyeliği görevini üstlenen İnalcık, Chicago Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Londra Üniversitesi’nde de çalıştı. Arkasında çok sayıda eser bırakan İnalcık için ‘Tarihçilerin kutbu’ lakabı kullanılıyordu.

Sosyal bilimler alanında dünyanın saygın bilim insanları arasında gösterilen İnalcık,T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü (2002) ile TÜRKSOY Onur Madalyası’na (2012) layık görülmüştü.

HALİL İNALCIK KİMDİR

Dünyaca ünlü tarihçimiz Halil İnalcık, 26 Mayıs 1916’da İstanbul’da dünyaya geldi. Çocukluğu hep savaş yıllarında geçen İnalcık, 1924 yılında, ailesiyle birlikte Ankara’ya yerleşti ve ilkokulu burada, Gazi İlkokulu’nda bitirdi. Babası Seyit bey ailesini bırakıp Mısır’a yerleştiği için Halil İnalcık’ı annesi büyüttü. Ortaokulda yatılı olarak Sivas Öğretmen Okulu’na verilen İnalcık, 1932 yılında ise Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu’na nakledildi.

Burada, fizik dalında Nusret Kürkçüoğlu, edebiyat dalında ise edebiyat tarihçisi Abdülbaki Gölpınarlı gibi ünlü hocalardan ders aldı. 1935’de, öğretmen okulundan mezun olduktan sonra, Atatürk’ün tarih tezini bilimsel temellere dayandırmak için kurduğu Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ne başladı. İnalcık, üniversite eğitimi sırasında da dönemin önemli isimlerinden ders aldı.

Ortaçağ tarihi derslerini aldığı Köprülü, İnalcık üzerinde büyük bir etki bıraktı ve meslek yaşamı boyunca kendisine örnek oldu. İnalcık, 1940 yılında mezun olduktan sonra Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde kaldı ve Yakınçağ Tarihi Bölümü’nde asistan oldu. Bu arada Şevkiye Hanımla evlendi ve 1948 yılında Günhan adlı çocukları dünyaya geldi.

İlgili Terimler :

SON EKLENENLER

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Aktif : 0 Ziyaretçi Bugün : 27 Ziyaretçi Dün : 29 Ziyaretçi Bu Ay : 709 Ziyaretçi Bu Yıl : 4190 Ziyaretçi