Tahir Harimî Balcıoğlu

21.05.2020

9 Kişi Okumuş

0 Yorum

Edremitli Balcızâde ailesindendir. Edremit’te doğdu. Mısır’da El Ezher Üniversitesi’ni bitirdi. Türkiye’ye döndüğünde, merkezde görev verilmedi. Batı Anadolu Vaizliği görevini yürüttü. Edremit’te münzevî bir hayat sürdü. Türk-İslam inanç tarihiyle ilgili önemli eserlerini burada yazdı. “Tarihi Medeniyetler Üzerinde Kütüphaneler’in Tesiri” ve dört ciltlik “Naklî İlimler Tarihi” adlı eserlerini İstanbul’a gelerek Millet Kütüphanesi’ne bizzat teslim etti. Çok iyi derecede Arapça biliyordu. Bir ara Millet Kütüphanesi’nde de çalışan Tahir Harimî Balcıoğlu 1952 yılında Edremit’te vefat etti. Adı, Edremit Akçay’da bir sokağa verildi.

Tâhir Harîmî’ye “göre de, bir milletin felsefesini anlayabilmek için o milletin dinî ve kültürel değerlerinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Felsefe, eşyanın hakikatini araştıran bir ilim olduğuna göre, hakikatin bir başka ifadesi demek olan din ile bir bağlantısının bulunması gerekir”. Son Havadis gazetesinin sütun sahibi yazarlarından olan Tâhir Harîmî’nin Mihrâb Mecmuası’nda yazıları yayımlanmıştır.

Bazı eserleri

  • Tarih-i Medeniyette Kütüphaneler, Balıkesir: Vilayet Matbaası, 1931, 571 sayfa..15,5×22,5. cm
  • Tarihte Edremit Şehri, Balıkesir: Balıkesir Halkevi Yayını, Balıkesir Vilayet Matbaası, 1937.
  • Türk Tarihinde Mezhep Cereyanları, (Mukaddime ve Notlar: Hilmi Ziya Ülken), İstanbul: Kanaat Yayınları, 1940, 271 sayfa.
  • Karnak Mabedinde Bir Gece, Balıkesir: Vilayet Matbaası, 1938, 20×14 cm., 27 sayfa.
  • Naklî İlimler Tarihi
  • Tarihî Hikmette Sofîyûn

alıntı: wikipedia

İlgili Terimler :

SON EKLENENLER

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Aktif : 0 Ziyaretçi Bugün : 0 Ziyaretçi Dün : 29 Ziyaretçi Bu Ay : 642 Ziyaretçi Bu Yıl : 4093 Ziyaretçi