Şeytan suyunun Türkiyeye Gelişi

11.06.2017

318 Kişi Okumuş

0 Yorum

Şeytan suyu, yani coca cola…

Coca Cola türkiye sayfasında içeceğin Türkiye gelişi ve yaşananlar şöyle anlatılıyor:

“1964 yılında Coca-Cola’nın Türkiye’ye gelişi, “Dünyaca Meşhur Coca-Cola Şimdi de Memleketimizde” sloganı ile duyuruldu. Şirketin ilk yatırımları İstanbul ve Marmara Bölgesi’nde gerçekleşti. İstanbul Meşrubat Sanayi Anonim Şirketi (İMSA) 3,5 milyon liralık sermaye ile kuruldu.

Coca-Cola’nın Türkiye’deki ilk fabrikası 16 Eylül 1964’de üretime başladı. Bugün İstanbul’da İncirlik kavşağı olarak bilinen bölgede inşa edilen fabrika Coca-Cola Şirketi’nin 1916. fabrikası oldu.

Coca-Cola’nın Türkiye’ye gelişi 18 Eylül 1964’te 19 araçlık “Coca-Cola Kervanı” ile Türk halkına duyuruldu. Beyazıt’tan yola çıkan Coca-Cola Kervan’ı, bando ve alkışlar eşliğinde bütün İstanbul’u dolaştı.

Kervan, Taksim Anıtı’nın çevresinde şeref turu atarken o günün gazetelerini okumayanlar neler olduğunu anlamaya çalışıyordu.

O günün gazetelerini okuyanlarsa bu şenliğin nedenini biliyorlardı. Renkli ve pırıl pırıl Coca-Cola kamyonları gazete sayfalarında yerini almışlardı.

21 Eylül’de düzenlenen “Gizli Define” adlı kampanya Coca-Cola’nın ilk kampanyası oldu. Kapağın altına bakma alışkanlığı yaratan bu kampanya ile toplam 400 bin lira tutarında hediye dağıtıldı.

30 Ekim 1964’te İMSA, Coca-Cola’yı hep “şimdiki gibi lezzetli ve en iyi şekilde sunabilmek” için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacağına söz vererek, gösterilen ilgi için halka teşekkürlerini ileten bir ilan verdi.”

İşte şeytan suyunun hikayesi…

İlgili Terimler :

SON EKLENENLER

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Aktif : 0 Ziyaretçi Bugün : 2 Ziyaretçi Dün : 29 Ziyaretçi Bu Ay : 644 Ziyaretçi Bu Yıl : 4095 Ziyaretçi