31 Temmuz 2016'da eklenmiş, 339 kişi görüntülemiş
Sanat Kitabevi / Küçükesat-Ankara
Adres : Esat Cad., Hacıyolu Sok. 3 / A (Akay Yokuşu Kavşağı) 06640 Küçükesat ANKARA / TÜRKİYE
Telefon : 312 425 93 76
Faks : 312 425 93 77
E-Posta : sanat@sanatkitabevi.com.tr
Websitesi : http://www.sanatkitabevi.com.tr/tr/?

Sanat Kitabevi, pasaj içinde ufak bir dükkanda büyük heves, küçük sermayeyle 1986 yılında kurulmuştur. Eski kitapçılıkla işe başlanmış, zaman içinde peşpeşe birkaç özel kütüphane ‘düşürünce’ zamanla hatırı sayılır bir sahaf müessesesi olmuştur.

Eskiden Ankara’da sayısız kitap avcısı cirit atar, meraklı, rafine okur tetik gezer; at arabaları ve telhis çuvallarıyla taşınan eski kitaplar sahaf dükkanlarını doldurup taşırır; şehir efsanelerine tuhaf hikayeleriyle her gün yeni katkılar yapan çok sayıda ve adamakıllı sahaflar bulunurdu. Bu son iyi günler geçince de, 90’lı yıllarla birlikte çöküş başladı. Sahaflar bir bir işi bıraktı ya da iş onları bıraktı. Eski kitap kaynakları kurumaya, dört başı mâmur kütüphaneler düşmemeye, hurdacılar kitap toplamamaya başladılar.

O şaşaalı günlerden geriye Ankara’da, işini bozmayan, ders kitabı satarak ayakta kalmaya çalışmayan ve korsan kitap satarak tatlı parayı seçmeyen birkaç sahaf kaldı. Bunlardan biri olan Sanat Kitabevi, kurulduğu yıldan beri Karanfil Sokak – Birlik Pasajı’ndaki küçük dükkanını, 2001 yılında aynı binanın 3. katına, 2007 yılında da Küçükesat – Hacıyolu Sokak 3 numaraya taşıyarak geniş bir mekanda hizmet vermeye başladı. Bunun yanısıra zengin koleksiyonlarını muhafaza ettiği deposu da mevcuttur. Kurucu ve idarecisi, rahmetli Andrew Mango’nun deyimi ile “Ankara’da sahafların kralı olan Ahmet Yüksel”dir. Ancak kendisi bir tatlı söz, bir güler yüz ve bir güzel kitaba krallığının tamamını vermeye hazırdır.

Sanat Kitabevi, bir sahaf dükkanıdır ve tamamen sahaflıkla uğraşır. Sahaflar Birliği Derneği üyesidir.

Sahaf dükkanımızda, ağırlıklı olarak sosyal bilimler alanında, başta Türkiye ve Osmanlı olmak üzere Orta Doğu, Yakın Doğu, Balkanlar ve Kafkasya ile ilgili her dilde eski kitaplar, dergi koleksiyonları, fotoğraf ve kartpostallar, berat ve fermanlar, harita ve eski evrak alımı satımı yapılmaktadır.

Dükkanımızda, piyasada bulunmayan ya da az bulunan, baskısı bitmiş, nâdir, eski veya antik kitaplar, dergiler ve ‘efemera’ tabir edilen her türlü eski dokümanlar ikinci elden satın alınarak tekrar satışa sunulmaktadır.

Uzmanlık alanlarımızdan biri de büyük kentler dışında basılmış, taşra yayınlarıdır. Web sitemizin ilgili sayfalarında eski ve yeni her türlü ‘mahalli kitap’ bulabilirsiniz.

Müşteri ve müdavimleri; kitapseverler, araştırmacılar, bilim adamları, hâsılı kitap tutkunlarıdır. Yurtdışından Türkiye ile ilgili çalışmalar yapan kişi ve kurumlar da kitabevimizin daimi müşterileri arasındadır.

Sanat Kitabevi, usta, kalfa, çırak ve uzmanlarıyla, ilgi duyduğunuz alanda ve araştırmanızda size yardımcı, kaynak eserlere ulaşmanızda yol gösterici olabilir. İcabı halinde, tadını kaçırmadan danışmakta fayda olabilir.

Müessesemiz, yılda bir defa ‘Ankara Antika Kitap Müzayedesi’ düzenlemiştir. Ankara’da ilk kitap müzayedesi 26 Mayıs 1996 tarihinde, Sanat Kitabevi tarafından, 3. Tüyap Kitap Fuarı kapsamında Altınpark’ta yapılmıştır.

Bu müzayedelerde değerli kitap ve belgeler alıcısını ile buluşmaktadır. Tüm Türkiye’deki kitap meraklılarını ve sahafları bir araya getiren bu faaliyetimiz, aynı zamanda eğlenceli bir kültür ortamı olmaktadır. Bu güne kadar müzayedelerin ilk ikisini rahmetli İ. Gündağ Kayaoğlu; diğerlerini de Türkiye’deki sahafların piri Sami Önal yönetmiştir. Rahmetli Sami Bey’in engin kitap bilgisi ve nefis takdimleriyle müzayedelerimiz, çok renkli bir hal almıştır. Son yıllarda bu müzayelerimiz, ‘Ankara Eski Kitap Mezadı’ adını alarak daha kapsamlı, geniş bir ilgi alanına hitap eder hale gelmiş; Bu mezatlarımızı da değerli hocalarımız Suavi Aydın ve Etem Çoşkun yönetmişler, kitaplar hakkında mahrem bilgilerle dolu, esprili mezat yöneticilikleri her zaman aranır hale gelmiştir.

Sanat Kitabevi, 1998 yılında, internet üzerinde on-line satış yapan bir sanal mağaza kurarak,‘Türkiye’nin ilk sanal sahafı’ da olmuştur. www.sanatkitabevi.com.tr adresindeki sitemizde 40 bin civarında eski kitap, mahalli yayın, efemera, dergi koleksiyonu alıcısını beklemektedir. Her geçen gün kitap sayısı artmaktadır. Her zaman günceldir. Sosyal bilimlerle ilgili çalışanlar için bir başvuru kütüphanesi haline gelmiştir. Kitaplar hakkında ayrıntılı künye bilgileri verilmekte, stoklarda bulunmayan kitaplar için de daha sonra bulunup müşteri memnuniyeti sağlanmaktadır. Satılan kitapların künyesi silinmemekte, daha sonra bu bilgilerden araştırmacıların yararlanması temin edilmektedir.

Sanat Kitabevi, yayıncılık da yapmaktadır. Kebikeç Yayınları, kitabevimizin bir yan kuruluşudur, 6 aylık, Kebikeç, İnsan Bilimleri İçin Kaynak Araştırmaları Dergisi 1995 yılında yayın hayatına başlamıştır. Sadece 400 adet basılan ve numaralandırılan dergi, 40. sayısına ulaşmıştır. TÜBA Sosyal Bilimler Veri Tabanı’na kayıtlı, hakemli bir dergidir. Her sayıda bir dosya konusu olan Kebikeç’te, her konu uzmanına yazdırılmakta, çerçeve yazılar ve vazgeçilmez bibliyografyasıyla konu hakkında araştırma yapanlara ‘mehaz’ olmak amacındadır.

Ayrıca 20 yılını tamamlayan dergimize kebikecdergi.org adresinden ulaşılabilmekte ve makalelerücretsiz indirilebilmektedir. Dileyen basılı dergimizi internet sitemizden satın alabilir, dileyen PDF olarak indirebilir.

Sanat Kitabevi, meraklısının yokuş çıkmaya üşenmediği, dilediği gibi karıştırıp, eşelenip, aradığını bulduğu; ustasından çıraklarına her daim hizmet gördüğü bir sahaf dükkanıdır.

Kapı açık, buyurunuz.

Aktif : 0 Ziyaretçi Bugün : 2 Ziyaretçi Dün : 29 Ziyaretçi Bu Ay : 644 Ziyaretçi Bu Yıl : 4095 Ziyaretçi