Pişip Pişmediği Konusunda Şüpheniz Olmaması Gereken Bir Börek: ÇİBÖREK

20.08.2016

439 Kişi Okumuş

0 Yorum

Eskişehir dendiğinde akla gelen bu yemektir çibörek. Değişik isimlerle de anılır. Anılmaması gereken tek isim “çiğbörek”tir. Çiğ, “pişmemiş” anlamına geldiğinden böreğe bu şekilde yakıştırma yapılması uygun değildir, çünkü börek pişirilerek servis yapılmaktadır.

Türk dilinin Kıpçak lehçesinde ”çi, şı” kelimeleri “lezzetli” anlamı taşır. Kastedilen börek olduğunda ise ”içerisine et doldurulmuş hamur parçaları’‘ anlamına gelir.

Çibörek‘in aslında içinde pişmeyen malzemesi yok. Aksine kıyma çiğ şekilde koyulurken kızgın yağ ile etkileşimi sırasında kıymanın içindeki su buharlaşarak iç malzemesini pişirir.

Kelime kökeni incelendiğinde “Divan-ı Lügat-i Türk”e göre ”Çir” yağ anlamına gelirken Türkçede ünsüz düşmesi ( r ) ile çi şekline bürünüyor.

Hazırlık süreci zahmetli olan Çibörek önce oklava yardımıyla yufkadan kalın olacak şekilde açılır. Hamurun yarısına kenarlarında bir parmak boşluk kalacak şekilde iç malzemesi koyulur, yarım ay şekline getirilen hamur bekletilmeden dökme (çöyün) kazanda kaynamakta olan yağın içine bırakılır. 2- 3 dakika içinde hızlıca kabaran börek kızarır kızarmaz çıkarılıp servis edilir. Pişirilen yağın orta sıcaklıkta olması gerekir. Soğuk olduğunda hamur fazla yağ çekeceği için istenen tat elde edilemez. İçerisinde maya bulunmadığından diğer börek çeşitleri gibi yağ çekmez. 1800’lü yıllarda Kırım’dan ve Balkanlardan ülkemizin aldığı göç nedeniyle tanıştığımız börek, yanında ayran ya da çay ile servis edilir.

Yerken içinden suyun akması makbul olan Çibörek, Kırım asıllı bir Türk yazar olan İsmail Otar’a şiir bile yazdırır. Şiirden alıntı aşağıda yer almakta:

“Atalardan kalmış bize: Etli, yağlı, hamuraş.

Köbeteyle katlama, erişte, yantık, mantı,

Sarı burma, kalakay, kavurma börek, uğmaç,

Şilter, salma, irimçik, tabak börek, bazlamaç,

Hurma yemiş, kesmece, öküz börek, kıygaça…

Saysan bitiremezsin adlarını yıllarca!..

En başında gelir kutlu çibörek!..”

*Çibörek hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunabilirsiniz.

İlgili Terimler :

SON EKLENENLER

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Aktif : 0 Ziyaretçi Bugün : 2 Ziyaretçi Dün : 29 Ziyaretçi Bu Ay : 644 Ziyaretçi Bu Yıl : 4095 Ziyaretçi