Mehmet Ali Yağcı (1937 – 1985)

04.06.2019

6 Kişi Okumuş

0 Yorum

Pehlivan ve yağlı güreşçi.

Balıkesir’in Sındırgı ilçesi Alacaatlı köyünde 1937 yılında dünyaya gelir. Üç kez Kırkpınar Başpehlivanı olur. 1.90 cm. boyu, 120 kg ağırlığı ve sırım gibi vücut yapısı ile yağlı güreşin efsanevi güreşçilerindendir.  Peter Ustinov’un “Topkapı – Kaşıkçı Elması” filminde güreş sahnelerinde Ali Yağcı oynar.

Minder güreşi de yapar. Minder güreşlerinde Balkan üçüncülüğü elde eder.

1957 yılında 20 yaşında Kırkpınar’da başa güreşen ender genç pehlivanlardandır. 1961 yılında Ağbeyi İzzet Yağcı ile 3,5 saatlik bir güreşle Başpehlivanlık ünvanını alır. 1962 yılında İzmirli Kara Ali ile yenişemez ve beraber Başpehlivan olurlar. 1964 yılında yine Başpehlivanlık kazanır. 1964 yılında Romanya Köstence’de Balkan üçüncülüğü alır. 1964 yılında Tokyo Olimpiyatlarına ağır siklette Hamit Kaplan ile beraber çağrılır. Tokyo’da antrenörün tercih edeceği güreşçi mindere çıkacak diğeri yedekte kalacaktır. Antrenörünün ağır siklette güreşmesi için Hamit kaplan’ı tercih etmesi sonucu güreşmeden döner. 1966 yılında Kırkpınar’da galip geldiği halde rakibinin galip ilan edilmesi üzerine güreşi 29 yaşında bırakır. Aktif güreşi bıraktıktan sonra güreş camiasından kopamaz, hakem heyetlerinde görevler alır. Pehlivan, 1985 yılında Antalya Elmalı yağlı güreşleri hakem heyetinde görevli iken cuma namazı sonrası türbe ziyaretinde kalp krizinden hakkın rahmetine kavuşur. Cenazesi Balıkesir’e getirilerek 6 Eylül 1985 günü Başçeşme Mezarlığında toprağa verilir.

Pehlivanın iki oğlu ve bir kızı vardır. Oğulları pehlivanın sağlığında güreşe devam ederler. Başarılar elde etmelerine rağmen babalarının ölümü sonrasında aktif güreşi bırakırlar.

Büyük oğlu Başol Yağcı, her yıl Kırkpınar Yağlı güreşlerine görevli olarak davet edilir. Daha önceki yıllarda meydan baş hakemliği yapan bu eski güreşçi 2006 yılından itibaren kule hakemliğine terfi eder. Kule hakemliği eski Baş Pehlivanlardan veya ülkenin en iyi yağlı güreş hakemleri arasından seçilmektedir.

İlgili Terimler :

SON EKLENENLER

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Aktif : 0 Ziyaretçi Bugün : 2 Ziyaretçi Dün : 29 Ziyaretçi Bu Ay : 644 Ziyaretçi Bu Yıl : 4095 Ziyaretçi