Kurtdere Mahallesi (Köyü)

04.06.2019

13 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kurtdere, Balıkesir ilinin Karesi ilçesine bağlı bir mahalledir. Kurtdere Köyü, Balıkesir’in kuzeyinde yer alır. Merkeze uzaklığı 37 km’dir. Bugün Kurtdere mahallesinin nüfusunu, Bulgaristan Dobromirka, Bukrovo ve Provadia köyleri ile Kırcaali, Varna yörelerinden gelen muhacirler ile Yunanistan, Yanya ve civarından gelen muhacirler oluşturur.  Kurtdereli Mehmet Pehlivan da Bukrovo mahallesindendir.

Büyük kafileler halinde gelen muhacirler, önce Trakya’nın değişik bölgelerine yerleştirilir. Birkaç yıl içinde de yerleştirildikleri bölgelerden bugün yaşadıkları yerlere gönderilerek iskan edilirler.

Dobromirka Köyü ikinci Bulgar Çarlığı döneminde kurulur ve adını Çar Dobromir’den alır. Bu adla köy, Osmanlının hakimiyetine girerken beş yüz yıl Osmanlı kayıtlarında ve şimdiki kayıtlarda hiç adını değiştirmeyen köy unvanına sahiptir.

500 yıl önce Türkler bu köye gelip yerleştiklerinde çok az (30-40 hane) Bulgar yaşarken zamanla mahallede Bulgar nüfus kalmaz ve bunlar başka yerlere göç eder. Osmanlının Balkanları kaybetmesinden sonra mahallede hiç Müslüman Türk kalmamıştır.

Mahallenin şimdiki yerleşimi eski yerleşimin bir kilometre daha aşağı batısına “Aşağı ve Yukarı Mahalle” olarak tekrar kurulur. Eski köy bugün “Yurtluk” denilen bir harabedir ve eski yerleşim yerleri hâlâ bellidir. Bugün buralar bağ-bahçe yapılmıştır.

İlgili Terimler :

SON EKLENENLER

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Aktif : 0 Ziyaretçi Bugün : 2 Ziyaretçi Dün : 29 Ziyaretçi Bu Ay : 644 Ziyaretçi Bu Yıl : 4095 Ziyaretçi