Katrancı Mehmet Pehlivan

05.06.2019

10 Kişi Okumuş

0 Yorum

Katrancı Mehmet Pehlivan, 1859 yılında Osmanlı İmparatorluğu, bugün Bulgaristan sınırları içinde kalan Deliorman bölgesinin Şumnu şehrinin bir köyünde doğar. Deliorman bölgesi, pehlivanlarıyla ünlüdür.

93 Harbi olarak anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı öncesi, Anadolu topraklarına göç ederek Balkanlar’daki memleketine benzettiği Karacabey Ovası’nda bulunan Susurluk’un Göbel beldesine yerleşir.

Devrin meşhur pehlivanları Koca Yusuf, Kurtdereli Mehmet Pehlivan, Adalı Halil, Ahmet Kara, Büyük Yaşar Pehlivan, Hergeleci İbrahim, Karagöz Ali, Filiz Nurullah ile güreşler tutar.  Edirne Kırkpınar başpehlivanı olur. 1,96 boyunda ve 145 kilodur.

1892 yılında düzenlenen güreşlerde yeni yetişmekte olan Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ı ezerek, güreş tarihçisi Muallim Sami Karayel’e göreyse kaburga kemiklerini kırarak yener. 1894 Mayıs ayında Manyas’ın Mürvetler köyünde yapılan düğün güreşinde Kurtdereli Mehmet Pehlivan’la tekrar karşılaşır. Katrancı Mehmet Pehlivan, Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ı bir kez daha yener.

İsmi gittikçe ünlenen Katrancı, Osmanlı topraklarının her yerinden güreş teklifleri almaya başlar.

1898’de İstanbul’a gelen dönemin en ünlü Fransız sirk cambazı ve menajer Doublier gelir. Kurtdereli Mehmet Pehlivan ile Katrancı Mehmet Pehlivan’ı Avrupa turnesi için Paris’e götürür. 1899’da düzenlenen “Paris Şehri Ödülü” yarışmalarına katılan Katrancı Mehmet Pehlivan, bu yarışmalarda üç şampiyon Fransız güreşçiyi de yendikten sonra dördüncü güreşte yenilir.

Katrancı Mehmet Pehlivan, 1928 yılında Susurluk’un Göbel beldesinde ölür.

İlgili Terimler :

SON EKLENENLER

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Aktif : 0 Ziyaretçi Bugün : 2 Ziyaretçi Dün : 29 Ziyaretçi Bu Ay : 644 Ziyaretçi Bu Yıl : 4095 Ziyaretçi