Fareler ve İnsanlar Balıkesir’de…

10.12.2019

10 Kişi Okumuş

0 Yorum

Etkinlik Tarihi : 27 Aralık 2019

Etkinlik Mekanı : Balıkesir Avlu Kongre ve Kültür Merkezi

Fareler ve İnsanlar Oyunu

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar John Steinbeck’in yazdığı Fareler ve İnsanlar(Of Mice and Men) bir novella (uzun hikaye)dir. Gezgin çiftlik işçileri olan  George Milton ve Lennie Small’un Büyük Bunalım sırasında Kaliforniya’ da yaşadıkları trajik olayları anlatan ilk kez 1937’ de yayınlanan eserdir.
Birçok kez sahnelenen oyun,  roman-oyun türünün denemesi olarak yazılmıştır. İlk prodüksiyonun yönetmeni George S. Kaufman, yapımcısı ise Sam H. Harris’dir. 23 Kasım 1937’ de Broadway’de ki Music Box Theatre’da oyunun ilk gösterimi yapıldı.
Anton Çehov ödüllü Erdem Topuz yönetimi ve çevirisiyle Dionysos Tiyatro 2019-2020 sezonuna “Fareler ve İnsanlar” ile perde diyor.
İsmiyle zıtlık oluşturacak şekilde iri ve çok güçlü ama akli dengesi bozuk Lennie Small ile kinik ve zeki bir adam George Milton, Büyük Bunalım sırasında çiftlikten çiftliğe gezerek iş bulmaya çalışan göçmen toprak işçileridir.
Kaliforniya’da bulunan Salinas Vadisi Soledad yakınlarındaki çiftlikte iş bulurlar ve para biriktirmek için çalışırlar. Kendilerine bir toprak alarak oraya yerleşmeye dair ortak hayalleri vardır. George, Lennie’nin isteğiyle bu hayali defalarca anlatır. Lennie en çok okşayıp, besleyebileceği yumuşak tavşanlarla ilgili olan kısmı sever.
Lennie’nin takıntısını onu korumak için kullanan George, başını belaya sokarsa tavşanlara bakamayacağını söyler. Daha önce çalıştıkları Weed’ deki çiftlikten Lennie’nin yumuşak olan şeylere dokunma takıntısı sonucunda genç bir kadının elbisesini okşaması ve bu durumun tecavüz girişimi olarak yorumlanması sebebiyle kaçmışlardır.
İkilinin hayali yeni çiftlikte gerçek olmaya daha yaklaşır. Bir elini çiftlikte kaybetmiş olan yaşlı işçi Candy, parasıyla ikiliyle birleştirmeyi ve ay sonunda hayalini kurdukları çiftliği satın almayı teklif eder. Fakat bu hayal, çiftlik sahibinin oğlu Curley’nin güzel ve genç karısı sebebi ile tehlikeye girecektir.

İlgili Terimler :

SON EKLENENLER

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Aktif : 0 Ziyaretçi Bugün : 0 Ziyaretçi Dün : 29 Ziyaretçi Bu Ay : 642 Ziyaretçi Bu Yıl : 4093 Ziyaretçi