Corona Günlükleri

Dünyada Gün Gün Corona Virüsü Gelişmeleri, Başlangıcından günümüze Corona Virüsü haberleri
Çin’de çıkan ve dünyada panik ve endişeye sebep olan Corona virüsü salgını dünyayı tehdit etmeye devam ediyor.

İki ayda dünyayı paniğe sürükleyen yeni tip Corona virüsü salgınından bütün ülkeler etkilenmiş durumda. 2019’un son gününde Çin, Dünya Sağlık Örgütü’ne ülkede olağan dışı zatürre vakaları görüldüğünü bildirdi. Vakalar Hubei eyaletinin 11 milyon nüfuslu Wuhan kentindeydi.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19), hava yoluyla bulaşıyor. Hastalığın ilk belirtileri ise yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkıyor. İleri safhalarda, zatürre ve böbrek yetmezliğine neden olan virüs, nihayetinde ölümle sonuçlanabiliyor.

5 Nisan 2020

4 Nisan 2020

Çin’de Kovid-19 salgınında hayatını kaybedenler için ülke genelinde 3 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.

Komşunuz Gürcistan’da ilk ölüm geeçekleşti.

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı, dünya genelinde 60 bini aştı.

 

3 Nisan 2020

30 büyükşehire giriş ve çıkışlar yasaklandı. Balıkesir xe bunlardan biri.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı Korona Virüs Bilim Kurulu üyelerinden birinin korona virüse yakalandığını açıkladı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, corona virüsü tedbirlerini, “Kurtuluş Savaşı başlarken Gazi Mustafa Kemal Atatürk yayınladığı Tekalifi Milliye kararlarına benzetti.
Ajanslara düşen son dakika haberine göre İstanbul’da yarından itibaren otobüs, metro, metrobüs ve şehir hatları vapurlarına maskesi olmayan yolcuların alınmayacağı bildirildi.

Abdi İbrahim, yeni tip koronavirüs (kovid-19) tedavisinde olumlu netice verdiğini gözlemlediği bir ilacının ilk parti üretimini gerçekleştirdiğini duyurdu.

20 yaş altına sokağa çıkma yasağı getirildi.
Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Mansur Yavaş şu ifadeleri kullandı: “Kıymetli Ankaralılar, Bugün alınan karar neticesinde kentimizdeki tüm toplu taşıma araçlarında maskesiz yolcu alınmayacağını ve yarından itibaren ücretsiz maske dağıtımının başlayacağını bildirmek isterim. Bu zor günleri de sağlığımızı koruyarak atlatacak, #BirlikteBaşaracağız”

Hindistan’da yeni doğan ikiz bebeklere Corona ve Covid ismi verildi. Anne baba ise bu isimlerin onlara salgının zor günlerini hatırlatacağını söyledi.
2 Nisan 2020

*Dünya genelinde corona virüsü vakalarını 1 milyonu, ölenlerin sayısı ise 50 bini geçti.

1 Nisan 2020

*1 Nisan 2020 itibarıyla dünyada 917.913 toplam vaka ve 193.333 iyileşme rapor edilirken toplamda 46.062 ölüm meydana gelmiştir.

*Ülkemizde can kaybı 277’ye yükseldi. Balıkesir, virüsten can kaybı sıralamasında ilk on arasında. Balıkesir’de can kaybı 5.

*Wimbledon Tenis Turnuvası iptal edildi.

*Corona virüsü testi sonucunun pozitif çıktığı açıklanan İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşcıoğlu hayatını kaybetti.

31 MART 2020

*Tanzanya’da salgın kaynaklı ilk ölüm yaşandı. 

30 MarT 2020

*Uluslararası Olimpiyat Komitesi, ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarının 23 Temmuz – 8 Ağustos 2021 tarihlerinde düzenleneceğini açıkladı.

27 MART 2020

*ABD, Vaka sayısında Çin’i geride bıraktı. Dünya Sağlık Örgütü’nün, “Çin ve Avrupa’dan sonra salgının yeni merkezi olabilir” dediği ABD’de vaka sayısı bir günde yaklaşık 17 bin artarak 85 bin 991’e çıktı.

25 MART 2020

*Son 24 saatte toplam 3.952 test yapıldı. 343 yeni tanı var. 7 hastamızı kaybettik” ifadelerini kullandı. Böylece Türkiye’deki vaka sayısı 1872’ye, ölü sayısı ise 44’e ulaştı.

24 MART 2020

*Suudi Arabistan’da salgın kaynaklı ilk can kaybı yaşandı.

23 MART 2020

*Zimbabwe’de Ulusal basındaki haberlere göre, ABD’den gelen iş adamı James Makamba’nın 30 yaşındaki oğlu Zororo Makamba virüsten hayatını kaybetti. Bu, ülkedeki ilk can kaybı.

Eba Tv ortaokul öğrencilerine Adnan Mendres’in idam animasyonunu gösterdi.

*EBA TV’deki öğretmenden şaşırtan sözler izlendi ve dinlendi: “Ne açıklıyorsun, anlat geç!”

Kızılay eleştirildi. Kızılay Başkanı Sn.@drkerem Erbil’e maske dağıtım işiniz bitti ise artık bir zahmet kafanızı Ülkemize çevirin.
T.C Vatandaşlarımıza karşı sorumluluklarınızı yerine getirin yada Sağlık çalışanlarımız,polilerimiz, zabıtalarımız,belediye çalışanlarımızdan…utanın ve istifa edin !

— Ümit DİKBAYIR (@UmitDikbayir)

*Beyaz TV ekranlarında yayınlanan Ortak Akıl programında yayınlanan altyazı tepki çekti.

 

 

 

 

 

*Televizyonlar, sağlık akademisyenlerinden personelinden geçilmez oldu; diğerleri unutuldu. Günün anlam ve önemine göre deprem olduğunda jeologların, seçim olduğunda hukukçuların, siyasetçilerin, çatışmalarda strateji uzmanlarının, istihbaratçıların gündeme gelmesi gibi.

22 MART 2020, Pazar

*Almanya Başbakanı Angela Merkel tedbir amaçlı olarak kendisini karantinaya aldı. Ayrıca ülkede iki veya daha fazla kişinin beraber yürümesi yasaklandı.

*Yunanistan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

*Kıbrıs Cumhuriyeti’nde ilk ölüm haberi geldi.

*Romanya’da ilk ölüm yaşandı.

*1940’lı yıllarda Çin’deki kolera salgını nedeniyle Mustafa Kemal’in kurdurduğu Hıfzısıhha Enstitüsünün gönderdiği kolera ilacına karşılık Çin’den gelen 2 milyon kitin ücretsiz gönderildiği iddiası konuşuldu. 27 Mart 200 tarihinde Yılmaz Özdil “Hızsısıfha” adlı bir yazı yazdı. 

21 MART 2020 

*İçişleri Bakanlığı tarafından 65 Yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanlara sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bakanlık, sınırlama getirilen kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması için ‘Vefa Sosyal Destek Grubu’ oluşturulacağını açıkladı. İhtiyaçlar için 112, 155, 156 numaralarının aranabileceği ifade edildi. Can kaybı 21

*Bosna Hersek’te İlk ölüm haberi geldi. Vaka sayısı 93.

*Bu akşam miraç kandili idrak edildi

Bugün Down Sendromu farkındalık günü. Farkında mıyız?

*Güney Amerika ülkesi Şili’de yeni tip corona virüs (covid-19) nedeniyle bir kişi hayatını kaybetti.

20 MART 2020, Cuma

*İlk kez Cuma kılınamadı.

*Hasta sayısı 670, can kaybı 9’a yükseldi.

*Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Başhekimliği’nce yapılan açıklamada “Bugün sosyal medyada dolaşan Hastanemizle ilgili video görüntüsü hakkında Uz. Dr. G. Çınar’ın açıklaması ektedir. Konuyla ilgili inceleme başlatılmış olup gerekli uyarılar yapılmıştır. Kamuoyuna duyurulur” denildi. Yayılan videoda Çınar, hastanede personele yapılan eğitim toplantısı sırasında Türkiye’deki vaka sayısının artık binlerle ifade edilebileceğini, umreden gelenlerin salgının seyrini değiştirdiğini, İstanbul ve Ankara’daki durumun kötü olduğunu, doğuda da vakaların görüldüğünü anlatmıştı. Çınar’ın başhekimliğe hitaben yazdığı belirtilen mektup Ankara Üniversitesi’nin resmî sosyal medya hesabından paylaşıldı. 18 Mart 2018 tarihi atıldığı görülen mektup şöyle:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal medya kullanıcılarından Uzman Dr. Güle Çınar’a büyük destek geldi. Atılan destek tweetleri ile #DrGüleÇınarınYanındayız hashtag’i birinci sıradan Türkiye gündemine girdi.

19 MART 2020

*Eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın (80) corona virüsü nedeniyle öldüğü kesinleşti. DHA’nın başhekimlik açıklamasına dayandırdığı habere göre; hastane raporunda, 16 Mart 2020 Yalman’ın Covid-19’a bağlı vefat ettiği kanaati bildirildi. Yalman, 29 Temmuz 1940’ta doğmuştu.

*Can kaybı 3’e yükseldi.

*Saf alkolü önce üzerlerine döküp sonra içtiler. 21 ölü.

18 MART 2020

*Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin resmi hesabından yapılan açıklamada, korona virüsün tedavisinde önemli katkı sağlayan bir ilacın bulunduğu belirtilerek, ““#Favipiravir” isimli ilacın #COVID19’un iyileşme sürecini 11 günden 4 güne indirdiği kanıtlandı! 2014’ten beri Japon eczanelerinde bulunan ilacın etkinliğini Çin Ulusal Biyoteknoloji Merkezi başkanı Zhang Xinmin, Salı günü yaptığı toplantıda anlattı” ifadelerine yer verildi.

*Çanakkale Zaferi 105. yılını buruk kutladı.

*MEB, 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirdi.

*Yunanistan’a açılan Pazarkule, İpsala kara hudut ve Uzunköprü demir yolu hudut kapıları ile Bulgaristan’a açılan Dereköy, Hamzabeyli ve Kapıkule kara hudut kapılarından yolcu giriş çıkışı yapılmayacak. Adı geçen hudut kapıları ve deniz yoluyla Türkiye’ye giriş yapmak isteyen Yunanistan ve Bulgaristan vatandaşları ile son 14 gün içinde bu ülkelerde bulunmuş üçüncü ülke vatandaşlarının girişlerine bugün saat 00.00’dan sonra izin verilmeyecek.

*Yunanistan ana karası ya da Yunan adalarından deniz vasıtalarıyla Türkiye’ye yapılan seferler karşılıklı olarak durduruldu.

*Ankara’daki kritik koronavirüs toplantısı sona erdi! Erdoğan ulusa seslendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, bugün Çankaya Köşkü’nde Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı yapıldı. Kritik toplantıya Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu üyeleri de katıldı. Toplantı 3 saat 50 dakika sürdü. Erdoğan, koronavirüse karşı alınan ekonomik tedbirleri açıkladı. “Ellerini ovuşturarak bu virüsün ülkemizi esir almasını bekleyen muhterislere aradıkları fırsatı vermedik,” dedi ve ekledi: “Biz önce insan, diyen bir medeniyetin, insanı yaşat ki devlet yaşasın, diyen bir kültürün mensuplarıyız.” Sözlerini, “Hiçbir virüsün Türkiye’den, Türk Milletinin birliğinden, beraberliğinden, kardeşliğinden, aldığımız ve alacağımız tedbirlerden daha büyük olamayacağını tekrar ederek, hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum, diye bitirdi. 

*Canlı yayınında açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk “Uzaktan eğitim ile alınan yeni verilecek konular sınava dahil olmayacak, sadece okullar açıkken işlenen konulardan sınav olacak. ” dedi.

*SON DAKİKA::.. Sağlık Bakanı Koca açıkladı: Vaka sayısı 191’e ölü sayısı 2’ye yükseldi

17 Mart 2020

*Türkiye’de Corona virüsünden ilk ölüm gerçekleşti. Hasta sayısı: 98, Vaka sayısı: 51.

*Koronavirüsün etkilerinin en fazla görüldüğü ülkelerden birisi olan İran’da bir mucize yaşandı. Ülkede 103 yaşındaki bir hasta iyileşti.

*Fransa’nın başkenti Paris’ten İstanbul’a gelen ve karantina kuralına uymayarak, izole edilen otobüsten inip bir sivil araca bindirilen Güzide Sofi  olayı patlak verdi. Kadının daha sonra KKTC Sivil Havacılık Daire Başkanı Mustafa Sofi’nin kızı Güzide Sofi olduğu belirtildi. Konuya ilişkin Twitter hesabından açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, otobüsün içinden videoyu çeken vatandaşa “Fransa’dan gelen iki yolcu Kıbrıs aktarmalı olarak uçağa bindirilmiş ancak son gelen yolcularla ilgili böyle bir transit uygulamamız yok. Yanlış yapılan bu biniş işlemiyle ilgili gereği yapılıyor. Yolcular karantinaya alınıyor. 14 gün sonra Kıbrıs’a göndereceğiz” ifadeleriyle cevap verdi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan isimlerden biri de Adalet Bakanı Abdülhamit Gül oldu. Bakan Gül, “Fransa’dan gelen iki yolcunun karantina otobüsünden alınması olayıyla ilgili olarak hukuk gerekeni yapacaktır. Bu konuda hiçbir taviz, hiçbir istisnai muamele kabul edilemez.  Kanun önünde herkes eşittir. Olayın takipçisiyiz” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi, görüntülerdeki kişinin kızı olduğunu doğrulayarak, “Kızım transit olarak ülkesine geliyordu. Otobüsten alınarak transit olarak Kıbrıs’a gönderildi. Anavatan Türkiye’ye yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Kızım ülkesinde karantina altına alınacak” diye konuştu.

Öte yandan İstanbul Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı Fransa’dan gelen iki yolcunun karantina otobüsünden alınmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

*Eğitim Bakanı söz verdi.

16 Mart 2020

*Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona virüsü salgınıyla ilgili yaptığı açıklamada yeni vakaların tespit edildiğini duyurdu. Koca, vaka sayısının 18’e yükseldiğini belirtti. Açıkladığımız ilk vakanın gözlem altında tutulan çevresindeki iki kişiye tanı konmuştur. Avrupa ülkelerinden gelmiş yedi, Amerika’dan gelmiş üç vakamız var, dedi.

*Kolonya fiyatları uçtu. Maske bulmak imkansız.

*Orta Amerika ülkesi Guatemala’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 85 yaşındaki bir hasta hayatını kaybetti. Guatemala tüm Avrupalılara, Panama da oturumu olmayan yabancılara ülke kapılarını kapattı.

*Lübnan’da koronavirüs nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi,

*Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, koronavirüs önlemlerine ilişkin yaptığı açıklamada, ”Cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir” dedi.

*Bütün okullar 30 Nisana kadar tatil edildi.

15 Mart 2020

*Sağlık Bakanı Koca, umreden gelen yolculara yönelik tedbire ilişkin, “Şüpheli bulunanlar gelir gelmez hastaneye kaldırılıp testleri yapılmaktadır. Tedbirlerde tavizsiz olalım.” dedi.

*T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 16 Mart Pazartesi gününden 30 Mart Pazartesi gününe kadar koronavirüs tedbirleri kapsamında bakanlığa bağlı tüm kütüphanelerin okuyucu hizmetlerine kapatıldığı ve planlanan tüm etkinliklerin iptal edildiğini belirtildi.

*17 Mart Salı günü yapılacak CHP, İYİ Parti ve MHP grup toplantılarının iptal edildiği açıklandı.

*Macaristan’da Corona virüse bağlı ilk ölüm meydana geldi.

*Umreden dönüşler başladı. 21 bin kişini döneceği belirtildi. Diyanet işleri Başkanlığı, umrede gelenlerin ziyaret edilmemesi, hacı adaylarının da ziyaretçileri kabul etmemesi istendi.

*Avrupa’da koronavirüs nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen son ülke Sırbistan oldu.

*Vakaya rastlanmayan tek ülke Karadağ.

14 Mart 2020

*İspanya’da 15 günlük olağanüstü hal ilan edildi.

13 Mart 2020

*Corona virüsü nedeniyle Cuma namazının evde öğle namazı olarak kılınabileceği Diyanetçe tavsiye edildi.

12 Mart 2020

*Doğrulanmış vaka sayısı 126 bini geçerken, toplam 4630 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Virüs şu ana kadar aralarında Türkiye’nin de olduğu 114 ülkede görüldü.

*Azerbaycan’da koronavirüs kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti.

*Norveç’te okulların tatil edildiği ilan edildi.

*Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyinin 43. oturumu koronavirüs nedeniyle askıya alındı.

*Avusturya’nın başkenti Viyana’da koronavirüs kaynaklı ilk ölümün gerçekleştiği duyuruldu.

*Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkanı Mi Feng düzenlediği basın toplantısında Çin’deki koronavirüs salgınının ‘pik noktasını’ geçtiğini ve azalmaya başladığını söyledi. Mi’nin bu sözleri Çin’in koronavirüse karşı zafer ilan olarak yorumlandı. Çin’in ‘koronavirüs danışmanı’ Zhong Nanshan’dan geldi. Zhong, iyileşen hastalarda enfeksiyonun tekrarlama oranının düşük olduğunu söyledi ve küresel salgının Haziran ayında tamamen bitmesini beklediklerini açıkladı.

*Rusya Uzay Ajansı ve Avrupa Uzay Ajansı Mars’a yönelik uzay görevlerini Avrupa’daki koronavirüs salgını sebebiyle 2020’ye ertelediklerini duyurdu.

*İzlanda hükümeti ülkede 90 koronavirüs vakası görüldüğünü doğruladı. 364 bin nüfuslu ada ülkesi, dünyada enfeksiyon oranı en yüksek ülke oldu.

*Cezayir, koronavirüs nedeniyle ilk kez birinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

*Yunanistan’da koronavirüs kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti.

*Koronavirüs salgınının merkezi olan Çin’in Hubey eyaletinin bazı bölgelerinde üretim devam etme ve seyahat kısıtlamalarını hafifletme kararı alındı.

*ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs tedbirleri kapsamında Avrupa’dan tüm seyahatlerin askıya alındığını duyurdu. Seyahat yasağı İngiltere’yi kapsamayacak.

11 MART 2020

*Dünya Sağlık Örgütü yeni tip (Kovid-19) koronavirüsü, pandemi (salgın) olarak ilan etti.

*Danimarka’da koronavirüs nedeniyle tüm okullar tatil edildi.

*İLK SAATLER… Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki corona virüsü için kötü haberi “testleri pozitif çıkan ilk vaka görüldü” sözleriyle açıkladı.

*Alınan önlemin etkinliğiyle ilgili bir yol haritası belirlediklerini belirten Prof. Dr. Ateş Kara, “Okulları kapatmak bizim için avantaj sağlar ama o çocuklar tatil diye AVM’ye giderse potansiyel bir risk oluşturur. Yani aldığımız önlemlerin etkinliğini de düşünmek lazım” dedi. İki şekilde düşünmek lazım. Kapatılabilirdi ama çocukların eğitiminin devam etmesi de çok önemli. İkinci bir vaka olursa, ya da yurt dışından gelenler fazla, o zaman okul tatili, kalabalık alan gibi konular yeniden gündeme gelir. Eğer bu çocuklar anneanne ve dedelerinin yanına gideceklerse risk oluşturacaklar mı?

*Almanya Başbakanı Merkel’in Corona Virüsün Almanya’nın yüzde 60 – 70’ine bulaşabileceğini söylemesi dikkatleri çekti. Çekya Başbakanı Andrej Babis, yeni tip koronavirüs ile ilgili yaptığı açıklamayla panik yaydığı gerekçesiyle Almanya Başbakanı Angela Merkel’i eleştirdi.

*ABD’de görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını vakaları nedeniyle başkent Washington DC’de “acil durum” ilan edildi.

10 Mart 2020

*İtalya karantina altında; İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, “Bütün ülkeyi kırmızı bölge ilan ediyoruz,” dedi.

*Virüs Kuzey Kıbrıs’a Sıçradı.

4 Mart 2020

*Irak ilk ölümü doğruladı.

3 Mart 2020

*Virüs 73 ülkeye yayıldı.

*77 kişinin öldüğü İran’da virüsün yayılmasını önleme çabaları kapsamında 54 binden fazla tutuklu ve hükümlü geçici olarak serbest bırakıldı.

*Amerika’da ise virüse bağlı can kayıplarının sayısı 3 gün içine 9’a yükseldi.

2 Mart 2020

*Corona virüsü başka Ortadoğu ülkelerinde de görüldü. Suudi Arabistan, Tunus ve Ürdün de ilk vakalarını açıkladı.

*Türkiye’de hala bir vaka kaydedilmezken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bu enfeksiyon, bu salgın Türkiye’de görülmeyecek diye durum yok. Kapımızda salgın olduğunu biliyoruz. Belki de bu süreçte bu virüsü taşıyan içimizde insanlar da olabilir ama şu anda vaka söz konusu değil” dedi.

1 Mart 2020

*Avustralya, ülkedeki ilk ölümü, Diamond Princess gemisindeki 78 yaşındaki bir erkek yolcu ile doğruladı.

*İspanya, Valencia’daki salgın nedeniyle ilk ölümünü doğruladı.

*Tayland, ülkede koronavirüsten gerçekleşen ilk ölümü doğruladı.

29 Şubat 2020

*Almanya’da dünyanın en büyük turizm fuarı ITB Berlin, açılmasına sayılı günler kala Corona virüsü salgını sebebiyle iptal edildi.

*ABD’den de Corona virüsü nedeniyle ilk ölüm haberi geldi.

27 Şubat 2020

*Suudi Arabistan Umre ziyareti için ülkeye en az 24 ülkeden yabancıların ve turistlerin girişini durdurma kararı aldı.

26 Şubat 2020

*Küresel can kaybı 2 bin 800’ü buldu; vaka sayısı 80 bini aştı.

*Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Türkiye’den yapılan tüm İran uçuşları, kargo ve tarifesiz uçaklar da dahil iptal edildiğini, iniş veya kalkışlarına kesinlikle izin verilmeyeceğini açıkladı.

*Corona Virüsü Nedeniyle 2020 Haccının iptali ilk kez dillendirildi.

25 Şubat 2020

*Küresel can kaybı 2 bin 800’ü buldu; vaka sayısı 80 bini aştı.

*Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), virüsün  bugüne kadar dünyada genelinde toplam 80 binden fazla (80.239) kişide görüldüğünü açıkladı.

*Çin sınırları içerisinde toplam ölüm olayı 2.666 ölüm, Çin dışındaki ülkelerde ise bu güne kadarki ölüm sayısı 34 olarak açıklandı.

*İran Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında kendisinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiğini açıkladı. Ülkede toplam vaka sayısı 95’i buldu 15 kişi hayatını kaybetti.

24 Şubat 2020

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), virüsün dünyada 79 binden fazla (79.331) kişide görüldüğünü açıkladı.

23 Şubat 2020

Türkiye, İran’daki corona virüs vakaların ve ölümlerin artmasının nedeniyle Türkiye-İran sınırını kapattı. İran’dan Türkiye’ye tüm kara ve tren seferleri ile tüm uluslararası uçuşlar geçici olarak durduruldu.

23 Şubat 2020

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde koronavirüs nedeniyle ölüm sayısının 2.500’e yaklaştığını ve virüsten etkilenenlerin sayısınınsa 78 bin 811 kişiye yükseldiğini açıkladı. Ölüm vakaları 2 bin 444’e ulaştı.

Türkiye, komşusu İran’da Corona virüsü nedeniyle 8 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine üç sınır kapısını geçici olarak kapatma kararı aldı.

Üçüncü ölümün yaşandığı İtalya’da süren Venedik Karnavalı erken final yaptı; spor müsabakaları da ertelendi.

22 Şubat 2020

İtalya’da yeni tip Corona virüs (Covid-19) dolayısıyla ilk ölüm gerçekleşti.

21 Şubat 2020

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün son dakika haberlerine göre Çin’de corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2.239’ye ulaştı.

Ukrayna’da Corona virüsü paniği, valiyi istifa ettirdi. Ukrayna, Çin’in Wuhan kentinden tahliye tahliye ettiği vatandaşlarını 14 gün boyunca karantina altında kalacakları Ternopol Bölgesi’ne yerleştirmiş ve bu durum bölge halkında endişe ve itirazlara neden olmuştu. Karantina bölgesinin kendi yaşam yerlerine yakın olmasını protesto eden halk, polisle çatışmıştı.

19 Şubat 2020

*Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde koronavirüs nedeniyle ölüm sayısının 2 bine ulaştığını ve virüsten etkilenenlerin sayısınınsa 75 bin 204’e yükseldiğini açıkladı.

17 Şubat 2020

*Türkiye’de de 90 dakikada virüsü teşhis edebilecek ve Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği güvenilir sonuç elde etme koşullarına uygun yerli tanı koyma kiti tanıtıldı.

*Japonya’da koronavirüs nedeniyle karantina altına alınan Diamond Princess isimli gemiden ilk tahliyeler başladı. 3 Şubat’tan bu yana karantinada tutulan gemide 400’e yakın ABD’li vatandaştan çoğu tahliye edildi.

15 Şubat 2020

*Avrupa’da ilk corona virüs ölümü gerçekleşti.

*Ölü sayısının 1500’ü aştığı Çin’de Devlet Başkanı Xi Jinping, hükümetin halk teyakkuza geçirilmeden önce virüs tehdidinden haberdar olduğunu açıkladı.

14 Şubat 2020

*Mısır’ın bir vaka açıklamasıyla Corona virüsü Afrika kıtasına da giriş yapmış oldu. Avrupa’dan ilk ölüm haberi de Fransa’dan geldi.

13 Şubat 2020

*İspanya’da ilk ölüm gerçekleşti.

11 Şubat 2020

*Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde koronavirüs nedeniyle ölüm sayısının 1017’ye ulaştığını ve virüsten etkilenenlerin sayısınınsa 42 bin 708’e yükseldiğini açıkladı.

*Dünya Sağlık Örgütü, bu yeni tip virüsün ismini “Koronavirüs Hastalığı 2019”un kısaltması olan Covid-19 olarak duyurdu.

*2003 yılında SARS koronavirüsü keşfeden Çinli tıbbi danışman Zhong Nanshan, 11 Şubat günü Reuters’a verdiği demeçte, salgından etkilenen insan sayısının şubat ayında zirveye ulaşacağını söyledi. 2003’te SARS salgınıyla mücadelede oynadığı rolle tanınan Zhong, koronavirüs salgınına ilişkin, “Bu salgının ya da olayın Nisan ayı gibi biteceğini umuyorum,” ifadelerini kullandı.

*Diamond Princess yolcu gemisinde virüsten etkilenenlerin sayısı 200’e dayandı. Japonya’dan ilk ölüm haberi geldi.

*Uluslararası toplumla hiçbir bilgi paylaşmayan Kuzey Kore, yabancı ziyaretçilere bir ay karantina uygulamaya başladı.

10 Şubat 2020

*Çin’de ölü sayısı 908’e çıkarak 2002-2003 yıllarındaki SARS salgınındaki can kaybını aştı. Ülkede vaka sayısı 40 bin 171’e yükseldi. Dünya Sağlık Örgütü’nden bir ekip Çin’e hareket etti.

*Salgının başlamasından bu yana ortalıkta görünmeyen Çin Devlet Başkanı Xi Jinping de 10 Şubat’ta Pekin’de bir hastaneyi ziyaret etti. Xi, virüsle mücadelede kararlılık mesajı verdi.

8 Şubat 2020

*Çin’de, Çin vatandaşı olmayan ilk ölüm gerçekleşti. Pekin’deki ABD Büyükelçiliği, Wuhan’da bir ABD vatandaşının virüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.

*Bu güne kadar Çin dışında 24 ülkeye ve Tayvan Adası’na coronavirus salgını yayıldı. Çin’de 723, Filipinler’de ise 1 kişi hayatını kaybettiği açıklandı. DSÖ’nün raporuna göre Dünya genelinde virüs bulaşan kişi sayısı 34 bin 827’ye ulaştı.

7 Şubat 2020

*30 Aralık 2019’da Wuhan, Çin’de meydana gelen korona virüsü salgınını tespit edip Dünya geneline sosyal medya üzerinden acil durum uyarısında bulunan ve ardından Wuhan polisinin hedefi haline gelen doktor Çinli göz doktoru olan Li Wenliang, coronavirus nedeniyle yaşamını yitirdi.

6 Şubat 2020

*Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün 6 Şubat tarihli raporuna göre yeni tip corona virüse bağlı semptomlardan ölenlerin sayısı dünya genelinde 500’den fazla olduğu açıklandı. Çinli yetkililer bugün ölü sayısının 564’e çıktığını açıklarken toplamda 28.276 kişide de virüs tespit edildiğini duyurdu.

5 Şubat 2020

*Güneydoğu Asya’da iki haftalık turunu tamamlayan yolcu gemisi Diamond Princess, Japonya’nın Yokohama limanında karantina altına alındı. 3 bin 600’den fazla yolcu ve en az 100 kişilik mürettebat taşıyan gemide Corona virüsü vakaları hızla tırmandı.

*Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından halen seyahatlere kısıtlama talebi gelmemesine rağmen Çin ile uçuşların geceden itibaren durdurulacağı açıklandı.

2 Şubat 2020

*Salgının ilk görüldüğü Çin ana karası dışında ilk ölüm gerçekleşti. Filipinler’de bir Çin vatandaşı yaşamını yitirdi.

1 Şubat 2020

*Açıklanan can kaybı sayısı Çin’de 159’a yükseldi.

*Avustralya, Kanada, Almanya, Japonya, Singapur, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve Vietnam’dan yeni vaka haberleri geldi.

*Wuhan kentinden tahliye edilen 32’si Türk 42 kişiyi taşıyan askeri uçak Ankara’ya indi. Yolcular, karantina altına alındı.

30 Ocak 2020

*Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’de ortaya çıkan yeni tip corona virüsü (2019-nCoV) salgınıyla ilgili uluslararası salgına neden olabileceği endişesi ile “Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu” ilan etti.  Çin’de 31 bölgeye yayılan Corona virüsü 7 bin 700’den fazla kişiye bulaştı, 170 can aldı. 31 Ocak’a kadar Hindistan, Filipinler, Rusya, İspanya, İsveç ve İngiltere de virüsün görüldüğü ülkeler arasına katıldı.

*ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Çin’e seyahat uyarısı yapmasının ardından Amerikalı birçok hava yolu şirketi Çin ile ABD arasında uçuşları en az iki ay durdurma kararı aldı. Trump yönetimi, son 14 günde Çin’e seyahat eden yabancı ülke vatandaşlarını ülkeye almama kararı aldı. Karara ABD vatandaşı ya da oturum izni olanların aile üyeleri dahil edilmedi.

*Türkiye de şu ana kadar kesin olarak Corona virüsü kaynaklı hastalık tanısı konulan bir hasta bulunmadığını açıkladı.

28 Ocak 2020

*Çin’de başlayan coronavirus salgınıen az 13 ülkede 2600′ den fazla insanın hasta olmasına ve Çin ana karasında 106 kişinin ölümüne sebep oldu. Böylelikle yeni tip corona virüsü 2003 yılında yaşanan SARS salgınındaki ölüm sayısını geçmiş oldu.

27 OCAK 2020

*18 şehirde 56 milyon kişi Çin’de karantina altındaydı. Yeni vaka sayısı hızla tırmanarak 4 bin 500’ü aştı. Hubei eyaletinde vaka sayısı bir önceki güne ikiye katlanarak 2714’ü buldu. Corona salgını Avrupa ülkelerinde önce Fransa’ya ulaştı. Karantinaya alınan üç hastanın da Çin’e seyahat ettikleri açıklandı.

24 OCAK 2020

*Hubei eyaletinde karantina altına alınan şehirlerin sayısı 13’e çıktı. Karantinadan 41 milyon kişi etkilendi. Çin hükümeti 26 kişinin öldüğünü, 830 hastanın müşahede altında olduğunu açıkladı.

*Pekin hükümeti, Çin Seddi ve birçok turistik yerin kapatılacağını açıkladı.

23 Ocak 2020

*Çin’in Wuhan kentinde coronavirus (2019-nCoV) salgını sebebiyle binlerce kişi hastanelere başvurdu. Wuhan şehri, içerisinde yaşayan milyonlarca kişi karantinaya alındı. Ülkenin en önemli etkinliklerinden 25 Ocak’ta başlayacak Ay Yeni Yılı kutlamaları belli başlı bütün büyük şehirlerde iptal edildi.

*Çin Halk Cumhuriyeti, Japonya, Tayland ve Kore Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı temsilcileri ülkelerindeki durum hakkında Dünya Sağlık Örgütünü bilgilendirdi.

22 OCAK 2020

*Türkiye’den de salgınla ilgili ilk açıklama geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Şu an Dünya Sağlık Örgütü termal kamerayı Türkiye için önermiyor ama bu anlamda da termal kamera dahil bütün hazırlıklarımızı yaptığımızı özellikle söylemek istiyorum. Tedirgin olunmaması, şu an Türkiye için herhangi bir riskin söz konusu olmadığını özellikle belirtmek istiyorum” dedi.

21 Ocak 2020

*Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 21 Ocak 2020 itibariyle, dünya genelinde küresel olarak toplam 314 doğrulanmış coronavirus (2019-nCoV) vakası rapor edildi.

*ABD ilk coronavirus (2019-nCoV) vakası görüldü.

*Dünya Sağlık Örgütü, virüsün henüz uluslararası kaygılarla bir halk sağlığı acil durumu yaratmadığını açıkladı.

20 OCAK 2020

*Dünya Sağlık Örgütü Corona virüsü raporunu yayınladı. Rapora göre Çin’de 258’i Wuhan şehrinin bulunduğu Hubei eyaletinde olmak üzere 278 Corona virüsü vakası görülmüştü. Wuhan’da altı kişi hayatını kaybetti.

*Virüsün insandan insana geçtiğine dair ilk açıklama da Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkanı Zhong Nanshan’dan geldi. Amerika başta olmak üzere tüm dünyada birçok Asya ülkesinde hastalığın ilk görüldüğü Wuhan kentinden gelen kişilerin kontrolden geçirilmesi için havalimanları ve gümrük kapılarında önlemler uygulanmaya başlandı.

17 OCAK 2020

*Wuhan’dan ikinci ölüm haberi geldi.

16 Ocak 2020

*Japonya Sağlık, Çalışma ve Sosyal Yardım Bakanlığı, ülkedeki ilk corona virüs vakasını duyurdu. Bu olay, Çin sınırları dışında tespit edilen doğrulanmış ikinci 2019-nCoV vakasıydı.

13 Ocak 2020

*Virüs ilk defa Çin sınırları dışında görüldü. Tayland Halk Sağlığı Bakanlığı tarafından ülke topraklarında ilk kez corona virüs vakası görüldüğünü açıkladı.

11 Ocak 2020

*Çin yeni tip Corona virüsünden ilk ölümü açıkladı. Ölüm, 9 Ocak’ta yaşanmıştı ama 2 gün saklandı. Ölüm haberi, milyonlarca kişinin seyahat ettiği Çin yeni yıl tatili döneminde geldi.

9 Ocak 2020

*Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hızla yayılan salgının yeni bir tür korona virüsten (2019-nCoV) kaynaklandığını açıkladı.

*Çin’in Wuhan kentinde virüse bağlı semptomlardan ilk hasta yaşamını yitirdi. Hastalığın yol açtığı ilk ölüm 9 Ocak’ta meydana gelmiş, ancak Çin 11 Ocak’a kadar bu ölümü gizlemeyi tercih etti.

7 Ocak 2020

*Çinli yetkililer tarafından yeni görülen ve hızla yayılmaya devam eden salgının daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir coronavirus (2019-nCoV) olarak tanımlandığı doğrulandı.

1 Ocak 2020

*Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan Coronavirus salgınıyla bağlantılı olduğu düşünülen deniz ürünleri ve yaban hayatı ticaretinin yapıldığı Huanan Deniz Ürünleri Pazarı, Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu tarafından dezenfeksiyon amaçlı kapatıldı.

31 Aralık 2019

*Dünya Sağlık Örgütü, 2019-nCoV adı verilen virüsten ilk kez 31 Aralık 2019’da haberdar oldu. Örgüt (WHO), bir açıklama yayımlayarak Çin’in Hubei Eyaleti, Vuhan şehrindeki çeşitli zatürre vakalarına karşı yeni tip bir virüs salgını olabileceğine dair uyarılarda bulundu. Bu virüsün bilinen hiçbir virüsle eşleşmemesi, yeni tip bir virüs salgını olabileceği ve insanları nasıl etkileyeceği endişeleri artırdı.

8 Aralık 2019

*Çin, virüs salgınının başladığını dünyaya duyurdu. Bu denli dünya gündemine oturacağı tahmin edilemeyen bu haber Çin’in Vuhan kentinde yeni tip corona virüs semptomlarına benzerlik gösteren bir hasta olduğunu duyurmasıyla başladı.

1 Aralık 2019

*2019-20 koronavirüs pandemisi, 1 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan’da ortaya çıktı.

 

Aktif : 0 Ziyaretçi Bugün : 0 Ziyaretçi Dün : 23 Ziyaretçi Bu Ay : 1904 Ziyaretçi Bu Yıl : 3875 Ziyaretçi