Balıkesir Mutfağı

04.06.2019

7 Kişi Okumuş

0 Yorum

ET ÜRETİMİ

İl, kırmızı et üretiminde ilk üçte yer alır. Beyaz et üretiminde Türkiye ihtiyacının yüzde 20’sini karşılar, yani bu da ilk ikide olmak demektir. Yumurta üretimindeyse Türkiye genelinde ilk üçün içindedir. Tüm veriler, hayvancılığın gelişmiş olduğu anlamına gelir. Hayvansal gıdalarda Manyas, Gönen, Susurluk, Kepsut, Bandırma, Sındırgı, Bigadiç ve Dursunbey ilçeleri öne çıkar.

SÜT ÜRÜNLERİ

Türkiye’de yıllık ortalama 750 bin ton süt üretimi ile ilk iki sıradadır. İvrindi, Ayvalık, Edremit ve Burhaniye’de yapılan Sepet Peyniri ve loru; Ayvalık yöresinin Kirli Hanım Peyniri ve loru; Gönen, Manyas, Erdek ve Bandırma yöresinin Kelle ve Manyas Peyniri; Sındırgı, Bigadiç, Kepsut ve Dursunbey ilçelerinin Keçi Peyniri, Balıkesir’e özgü tatlardır.

DENİZ ÜRÜNLERİ

Körfez bölgesi, deniz ürünleri öne çıkar. Kentin kıyı bölgelerinde balıkçılık yaygındır. Bandırma hamsi, palamut, sardalya ve kabuklu deniz ürünleri; Ayvalık papalina, barbun, levrek, mercan, lüfer ve izmarit ile adından söz ettirir. Deniz ürünleri taze yenildiği gibi tuzlanarak da uzun süre saklanıp tüketilebilmektedir.

BİTKİSEL ÜRÜNLER

Kentin iklim koşulları, her türlü sebze ve meyvenin yetiştirilmesine imkan tanır. Balıkesir coğrafi koşulları ve çeşitli etnik grupları bünyesinde barındırması nedeniyle zengin bir mutfak kültürüne sahip. Her etnik grubun kendine has mutfak ve yemek kültürü olduğu için zamanla bu etnik grupların yöre mutfağı ile etkileşime girmesi Balıkesir mutfağının gelişmesi ve Balıkesir yemeklerinin zenginleşmesini sağlamıştır.

Balıkesir zeytincilik üretiminde ülkemizin önde gelen illerindendir. Türkiye zeytin üretiminin yaklaşık %17’sini Balıkesir karşılar. Bu payın %20’si sofralık zeytin, %80’i de zeytinyağı üretimine aittir. Körfez bölgesinde zeytin üretiminin gelişmiş olması, yemeklerde zeytinyağı kullanımını da yaygınlaştırmıştır. İç kesimlerse yemeklerinde zeytinyağının yanında çiçek yağı ve tereyağı da kullanılır.

Balıkesir, geniş coğrafyası ve farklı iklimlerin etkisiyle zengin tarımsal ürünlere sahiptir. Tahıl üretiminde en çok; buğday, arpa, pirinç, mısır, yulaf, kuru fasulye, nohut, bakla, mercimek ve bezelye öne çıkar. Kent mutfağı, sebze ve ot yemekleri yönünden zengindir. Yöre mutfağında söz sahibi bir çok yemek vardır: “Askalubrus, Mürdük Aşı, Sarmaşık, Börülce, Ebegümeci, Kuzukulağı ve Acı Filiz Kavurması…”

YAYGIN YEMEKLER

Düğün ve bayram yemekleri, geçmişten günümüze geleneksel olarak sürdürülen yemekleri oluşturur. En tanınmışları “tahıl üretiminin bol olması sebebiyle keşkek, vazgeçilmez düğün yemeklerinden ve Bigadiç yöresinde kapama adıyla anılan tirit, peynirden yapılan ve tüm Türkiye’nin tanıdığı tat höşmerim, Balıkesir kaymaklısı, kalburabastı, Ayvalık ilçesiyle ünlenmiş ve tulum peyniri kullanılarak yapılan Ayvalık tostu, Susurluk ilçesinden adını alan ve yörenin doğal yoğurduyla doğal kaynak sularından yapılan Susurluk ayranı ve ayranın yanında enfes Susurluk Tostu, Balıkesir kaymaklısı, zerde tatlısı, düğün çorbası, arpa şehriye çorbası, tavuklu mantı, saçaklı mantı, kaymak hamuru, erişte, kapama, börülce ekşilemesi, mafiş tatlısı, manav tarhanası, güveç, sarımsaklı bulgur ve köy – ev baklavası, ateşte közlenen kapaktan çıkma, tarhana çorbası, üçgen şeklinde olan kulak mantısı, lokma, akkız (ot yemeği), mürdük aşı, peynirli patlıcan, kızılcık şurubu, Balıkesir mantısı, sura, sallama (börülce haşlama salatası), köylerde maşingalarda yapılan sini böreği, pirinçli semizotu, tırtıl baklavası, sarma, koruk suyu ve lor tatlısı, daha çok körfez bölgesinde yapılan midye çorbası, lokma tatlısı, kalamar dolması, kuna, kabak çiçeği dolması, balıklı bamya, hamur işleri mantı ve börek, köylerde mayalı ekmek…” sayılır.

DAHASI…

Havran’ın mandalina ve inciri, Erdek’in kırmızı soğanı, Gönen’in pirinç, patlıcan ve maydanozu, Dursunbey’in elması, Gömeç’in bamyası, Savaştepe’nin kavun, karpuz ve üzümü, Sındırgı ve Bigadiç’in poyraz fasulyesi, narı, kirazı, ceviz ve bademi, Kepsut’un şeftalisi, Ayvalık, Edremit, Burhaniye, Gömeç, Havran, Erdek, Marmara Adası ve Bandırma’nın zeytin çeşitleri ile sızma zeytinyağlarıı, Ayvalık’ın pembe zeytini, Susurluk, Manyas, Savaştepe, Edremit, İvrindi, Balya ve Kepsut’un kelle, keçi tulum, sepet ve beyaz peyniri, Altınoluk’un zeytin şekeri, aromalı zeytinyağları ve bitki çayları ve daha bir çok sayısız lezzet…

Balıkesir’in merkez ve ilçelerinde lezzetine doyum olmayan yemekleriyle ünlü lokantalarını da unutmamalı. Şehir merkezinde Milli Kuvvetler Caddesi ile Anafartalar Caddesi ve çevresindeki sokaklarda çok sayıda lokantaya rastlarsınız. Bu lokantalarda günün her saatinde kendine özgü yöresel Balıkesir yemekleri tadılabilir. Bu arada köfte ekmek ve Hisar ayranını da hatırlatmalıyım.

İlgili Terimler :

SON EKLENENLER

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Aktif : 0 Ziyaretçi Bugün : 2 Ziyaretçi Dün : 29 Ziyaretçi Bu Ay : 644 Ziyaretçi Bu Yıl : 4095 Ziyaretçi