18 Martları Düşünmek

18.03.2017

93 Kişi Okumuş

0 Yorum

18 MART 1915, Çanakkale Cephesinin, Birleşik donanmaya karşı kazandığı deniz hareketidir. Birleşik donanma Çanakkale Boğazı’nda ağır hasar görür ve geri çekilmek zorunda kalır. Bu başarı, kayıplarımızın bedelidir. Ne yazık ki çok değil beş yıl sonra 18 Mart 1920’de Osmanlı Meclis-i Mebusanı son toplantısını yapar ve çalışmalarına ara verir. Sebebi İstanbul’un işgal edilmiş olmasıdır.

Osmanlı İmparatorluğu ve İtilaf Devletleri arasında imzalanan Mondros Bırakışması ile I. Dünya Savaşının sona erdiği ilan edilir. 13 Kasım 1918’de Osmanlı Devleti’nin başkenti İstanbul işgal edilir. 13 Kasım 1918’de başlayan işgal, 6 Ekim 1923’te İstanbul’un Kurtuluşu ile sona erer.

1 Kasım’da İttihat ve Terakki kendini lağveder. 2 Kasım’da Enver, Talat, Cemal paşalar yurtdışına çıkarlar. 6 Kasım’da Boğazlar silahsızlandırılır. 7 Kasım’da işgal güçleri, hiç bir direnişle karşılaşmadan Çanakkale Boğazı’ndan geçer ve İstanbul’a ulaşır. 13 Kasım 1918’de İstanbul’a 3500 asker çıkarılır. 465 yıldır Osmanlıya başkentlik yapan kent, ilk kez yabancı askeriyle işgal edilirken millet de esaretle tanışır.

18 Mart tarihiyle özdeşleşen Çanakkale Cephesi savaşları, memleketin yetişmiş aydınlarını ve vatanperver şehirlisi, kasabalısı ve köylüsünü yok ederken, kurulacak yeni devletin de tüm enerjisini zayıflatır.

Çok geçmeden, 3 yıl sonra, tüm dünyanın gözü olan vatan toprağı İstanbul, kadife tepside sunulur. Çanakkale Boğazını dev gemileriyle geçemeyen, yenilmez dedikleri gemileri boğazın serin sularına gömülen işgalci güçler, Çanakkale Boğazını geçmekle kalmazlar, İstanbul’a o kirli postalları ile çıkarlar. Boğaz da, İstanbul da kirletilmiştir. O kir elbet bir gün temizlenecektir. Bir çift buğulu göz o gün herşeyi değiştirecek cümleyi söyler: “Geldikleri gibi giderler.” “Mukadderat’ın anlamı; takdir olunmuş olanlardır, karşılaşılması kaçınılmaz olanlardır, karşılaşılması kaçınılmaz hale gelmiş olanlardır.

Ey Türk, titre ve kendine dön.

 

İlgili Terimler :

SON EKLENENLER

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Aktif : 0 Ziyaretçi Bugün : 23 Ziyaretçi Dün : 17 Ziyaretçi Bu Ay : 661 Ziyaretçi Bu Yıl : 4133 Ziyaretçi